band of brothers

steven spielberg ve tom hanks ortakligiyla hbo tarafindan cekilen ikinci dunya savasinin anlatildigi gercek kisilerin anlatildigi olaganustu dizi. 10 bolum+1 belgeselden olusur. amerikan veya baskasi olmasi onemli degildir, onemli olan askerler arasi dayanisma ve savasin karanlik yuzudur. ulkemizde de kardesler takimiadiyla defalarca gosterilmistir.
101.hava indirmenin 506.alayinin 2.taburundaki easy bolugunun 2.dunya savasi sirasinda, boluge katilan askerlerin egitimlerinden baslayarak savasin sonuna kadar suren hikayesini anlatan 10 bolumluk harika dizi. dizide, dizinin adindan da anlasilabilecegi gibi savas boyunca birbirine kardesten yakin olan askerlerin yasadiklari olaylar anlatilmaktadir. easy bolugu tamamiyle gonullulerden olusmustur. normandiyaya havadan cikarma esnasinda basarili olamamalarina ragmen yere indikleri andan itibaren 101.hava indirmenin butun pis islerini yapmis olan bolugun gercek hikayeleri bu dizide anlatilmaktadir. 10 bolum boyunca 9 farkli yonetmen bu dizinin farkli bolumlerini yonetmistir, bunlardan 5. bolumun yonetmenligini yapimcilardan tom hanks ustlenmistir. dizinin diger yapimcisi ise steven spielberg’tir. tabi bir yahudi olarak ve amerikan propagandasini hollywoodda en iyi isleyen kisilerden birisi olarak steven spielberg almanlari yerin dibine sokmak icin yine bayaga bi ugras vermistir. fakat dizinin en ilginc kismi sudur ki, 10. bolumun sonunda binbasi winters japonlarin teslim oldugunu soyleyerek savasin bittigini mujdelemesine ragmen, amerikanin japonyaya iki tane atom bombasi salladigini soylememektedir.
hasta ve ateşliyken izlenmemesi gereken dizidir. zira, uyanıkken bile ateşin arttığı bir anda, apartmanın demir kapısı çarptığında bacağınızı tutup, bağırmanıza ve bacağınız nereden kopmuş diye kontrol etmenize neden olabilir.

yıllarca izlemedim ama spielberg ne probagandalar yapmıştır allah bilir diye, ama izledikten sonra gerçekten beğendiğim, özellikle benim gibi 2. dünya savaşı filmlerine meraklıysanız, kısa sürede bitireceğiniz dizidir. mesela bundan sonra pasific yapıldı, eh fena değildi ama karşılaştırılmaz bile, hele almanların gözünden aktaracağı için, çok aşırı sevinçle ve merakla beklediğim, her hafta bekleyip, izlediğim unsere mütter unsere vater bile, değişik bakış açısı katacağını düşünüp bol keseden puanlar verdiğim halde bu dizinin yanına bile yaklaşamaz.
izlenirken çoğunlukla tüylerin diken diken olmasına yol açan, bir solukta seyredilip, o moddan çıkmaya izin verilmeden, aynı lezzette çekilip sunulmuş the pacific serisi ile devam edilerek taçlandırılması gereken dizi film...