ayşegül aldinç

bundan 8-9 sene evvel turkiye’nin en seksi ikinci kadini secilen sarkici.aglamakli sesi ile en hareketli sarkilarinda bile insani duygulandirabilen kadin.
yaşına rağmen afyon mermerinin yanında kulak memesi kıvamında kalacağı bir taş türü olan kadın.
kırışıklık karşıtı devrim kremi reklamlarında oynayıp yalancı reklama kendini malzeme yapan sanatçıdır , reklam dürüstlüğü için krem öncesi ve sonrası kırışıklıklarını göstermeliydi...
yaşıyla kesinlikle ilgisi alakası olmayan hala çıtırmı çıtır bir hatun sanatçımız.en güzel şarkılarından biri alimallah tır mutlaka dinleyin.
babası gazeteci, annesi ise resim öğretmeni olan ayşegül aldinç’in asıl mesleği desinatörlükmüş. 6 yıl yıldız porselen fabrikası’nda desinatörlük yapmış. müzikteki ilk ciddi sınavını ise bir zamanlar büyük önem taşıyan eurovision’da ’dönme dolap’ ile verdi.
renkli ve medyatik kişiliği ile akıllarda yer edinmiş olan türk sinema ve dizi oyuncusu, pop müzik sanatçısı.


ayşegül aldinç, gazeteci orhan aldinç ile resim öğretmeni süheyla aldinç’in kızı olarak, 1962 yılında, istanbul’da doğdu.
annesinin davutpaşa’ya tayininin çıkmasından dolayı ailesiyle birlikte uzunca bir süre oturacakları kızılelma caddesine taşındı. yine annesinin tayinlerinden dolayı ortaokul öğrenimimi üç ayrı okulda tamamlayabildi. ortaokul birinci sınıfı kandilli kız lisesinde yatılı olarak, ortaokul ikinci sınıfı davutpaşa lisesinde ve ortaokul üçüncü sınıfı da feriköy lisesinde tamamladı.

eski adıyla "tatbiki güzel sanatlar yüksek okulu", şimdiki adıyla "marmara üniversitesi [seramik fakültesi]"ni bitirdi. eğitimini tamamlamasından kısa süre sonra [istanbul akaretler ortaokulu]’nda müzik öğretmenliği yapmaya başladı. öğretmenlik görevini bırakmasının ardından girdiği [yıldız porselen fabrikası]’nda altı yıl [desinatör] olarak çalıştı.

[1981] yılında, [modern folk üçlüsü] ile katıldığı [eurovision şarkı yarışması]’nda [irlanda]’nın [dublin] kentinde ülkemizi temsil etti.

ilk müzik albümünü [1988] yılında çıkardı. [1981] - [1988] arası seramikle uğraşıp yurtiçi ve yurtdışı festivallere ve yarışmalara katıldı. ikinci albüm, [1991] yılında "[benden söylemesi]", üçüncü albüm [1994] yılında "[alev alev]", dördüncü albüm [1996] yılında "[söze ne hacet]" adıyla çıktı. [2000] yılında "[nefes]" albümü ile hayranları ile tekrar buluştu.

[1985] - [1998] yılları arası [avrupa]nın birçok ülkesinde, [abd] ve [çin]’de, [sovyetler birliği] ve arap ülkelerinde çeşitli konserler verdi.

"katırcılar", "yağmur kaçakları", "ağrı’ya dönüş", "yeşil bir dünya", "gerilla" gibi sinema filmlerinde rol alan ayşegül aldinç, televizyon için çekilen "acımak", "taşların sırrı" ve "aziz ahmet" filmlerinde de oyunculuğunu gösterdi. ayşegül aldinç’in hem sinemada hem de müzik alanında ödülleri var.

ödülleri

altın koza (en iyi kadın oyuncu)
istek vakfı (en iyi kadın şarkıcı)
kıbrıs gazeteciler derneği (en iyi kadın şarkıcı)