ateizm

ateizm,allah’a olan inancsizliktir.tanri fikrine dayali "teist" dunya gorusunun reddi demektir.allah’a inanmamaktir.
bu sartlar yerine getirilmedikce ataist olunmaz :

1.allah yoktur
2.bir degildir
3.namaz kilmak gunahtir
4.dunya kendi kendine olmustur
5.herkesin tuttugu kendine
6.haci yagi kullanmak yasaktir
7.hayata bir anlam yuklenemez
8.allah hala yoktur
9.tanri da yoktur
10.damsiz girilmez
dogmatik bilgilerin karanligina saplanmadan bilimsel bilgiler dogrultusunda hayatini sekillendiren ve hayat gorusu diger herhangi bir seye inanan insanlardan daha saglam olan kisilerin sectigi yol denilebiler.ateizim kaba tarifiyle tanri tanimaz olarakta ifade edilebilir.
bence ateizm kendi icinde celismektedir.inacsizligi savunan inanc.ama dinin islama aykiri olarak babadan ogula gectigini dusunup ateistlerin uzerinde musluman yazan nufus cuzdani kullanilmak zorunda birakilmasini laik bir ulkede yasayan biri olarak kiniyorum
bi dusunur demis ki:madem bir tanri var nasil oluyor da tum kotuluklere parmagini bile kipirdatmadan katlaniyor?iste sorun budur aslinda.tanrinin var olup olmadigi degil neyin ne oldugunu anlama cabasidir.bir ateist gibi yasayip daha dogrusu oyle gorunup en ufak birseyde allah’a siginan tipler de coktur.
(bkz:dusen ucakta ateist olmamasi)
ateizm bir inanc degildir zira inancsizlik uzerine kuruludur. inanmamak da bir inanc olamayacagina gore ateizm olsa olsa bir hayat gorusudur ya da tanri imgesi ile ilgili bir teoridir. ama asla ve inanc degildir.
şu koca kainat inanmak için binlerce ispatla doluyken ; inancın getirdiği yükümlülükleri yok sayıp işin içinden sıyrılma bahanesidir olsa olsa.
evrenin varolmasını bi turlu acıklayaman inanıs bu konuda cesitli teoriler var ben pek anlamam ama evrenin sonsuzdan beri varoldugunu iddia eder ateistler, evrenin varolusunu acıklayabilene kadar inanmayacagım simdilik zırva
ha bir gun derler kardes cozduk biz olayı gel anlatalım anlattıklarını begenirsem ateist olmayan ipne olsun
sanildigindan biraz daha farkli olan bir akimdir. oncelikle ateizm bir seye inanmak degildir. tanrinin yokluguna inanmaktan bahsedilemez, tanrinin varligina inanmamaktir ateizm. bir inanc icermez. sadece elestirel bir felsefedir.

ayrica ateizm kendi basina tanri yerine bir yaratici kavrami koymaz. yani hayir tanri yoktur, onun yerine patates salatasi vardir, olay patates salatasinda bitmektedir demez. o yuzden ateizm genelde sanildiginin aksine materyalizmin, darvinizmin yada her boku uzaylilarla aciklayan matefizikciligin bir kolu degildir. ateizm sadece tanrinin var olduguna inanan teist felsefenin reddedimidir.

onemli bir nokta tanridan nefret ederek ataist olunmayacagidir. ateist tanri kavramini reddetmektir cunku. ateistler teist dunya gorusune inanmak icin yeterli delil bulamadiklari yada din olgusunun dunyaya ve insanliga zarar verdigini dusundukleri icin ateist olabilirler.

ayrica:


(bkz:yeni baslayanlar icin ateizm)
(bkz:zayif ateizm)
(bkz:guclu ateizm)
ateizmin teolojik bir inancı yoktur.sadece allah diger butun dinsel /mistik /mitolojik tanrı kaynagını red eder.ateizm bir inanc tır.varlıgı/yoklugu kanıtlanamamıs bir tanrı/allah varlıgına inanmamayı secersiniz,buda secenin inancı olur.bu kimseyi daha akıllı yada aptal yapmaz.nasıl bir müslüman inancı geregi dusuncesi/tavrı/yasamı sekil alıyor ise bu ateist içinde gecerlidir,budist içinde.
inanmamaya inanmak değil, tanrı ve din kavramlarının kendisine inanmamaktır.inanmamaya inanmak gibi ya da sizinki de bir inançsızlık inancı gibi yaftalarla insanların kafasının karıştırılamayacağı düşünce biçimidir.
din ve tanrı kavramlarını kabul etmeme.
yaşanan bu dünyadan sonrasının olmadığını düşünmek, hiçliğe inanmak zor olmalı ki, dünyada meydana gelen bir çok intiharın en önemli sebebiymiş ateizm. ilginç olduğu kadar düşündürücü de.
0 /