anadolu ajansı'nın seçim sonuçlarını 4 gün önceden yayınlaması

muhtesem yurdumda bu da oldu. secime daha 4 gun varken sonuclar dun gece anadolu ajansı tarafindan açılan sandık sayısı %100 olacak sekilde yayınlandi ve elbette secimi erdogan kazandi. simdi nedir bu birisi izah etsin lütfen;

strateji ve taktik meselesiyle ilgili çok özlü söz var..

en ünlüsü budur herhaldebenim bir başka emiceden duyduğum daha özlü bir tanesi şöyle "taktiklerin ne kadar doğru olursa olsun stratejin hatalıysa zafere ulaşamazsın"

çünkü "strateji" demek sorunu çok daha temelden bir bakışla ele almak demek... ne demek bu? şu demek;

soru: türkiye'de seçimi kazanmak için ne yapmak gerekiyor?
a) rakibinden daha çok oy almak
b) sandıktan rakibinden daha çok oy aldığın bir sonucu çıkarmak

ya da şöyle sorayım Ankara belediyesi seçimlerini kim kazandı?

a) Mansur Yavaş
b) Melih Gökçek

cevapları siz daha iyi bilceğniz artık..

maarem inceyi seviyorum sevmesine, kafa bi adama benziyor ama taktikler... maalesef.. strateji zaten yok.. haksızlık etmek istemem, yangından mal kaçırır gibi seçime gidiyoruz.. onun da sebebi belli yani.. yeri gelmişken..

(bkz:#1153897)

ama yine de yıllardır politikanın içinde olan, geçim kaygısı gibi biz sıradan fanilerin ömrünü çalan sorunlarla boğuşmayan biri olarak Maaremin daha hazırlıklı olmasını beklerdim.. çok yalpaladı.. yanlışları (naçizane bana göre) şudur budur diye uzatmak istemiyorum. gerek yok.

bizim muhaliflerimiz gözleri kapalı ringe çıkan boksörler gibi.. her seçimde dayağı yiyorlar ama yumruğun nereden geldiğini bile göremiyorlar..

basit bir örnek olarak seçmen sayıları
http://www.haber7.com/siyaset/haber/739006-yskya-gore-secmen-9-milyon-artti

2007'de 42 milyon seçmen varmış 2009'da bu sayı çıkmış 48 milyona.. 6 milyon.. parmak boyası filan gideli çok oldu zati.. muhalif arkadaşların ısrarla bu darboğaza takılması artık canımı bile sıkmıyor.. sıradan haber oldu..

sen seçim sandığının üstüne otursan bile, eğer o sandığa "naylon vatandaşlar" oy atıyorsa bunun bir anlamı yok.. bir de mühürsüz oylar filan..

neyse içinizi karartmak istemem.. gidin oyunuzu kullanın.. sandığınızın başında bekleyin.. hem benim dememle içiniz kararmasın zaten.. ya da şöyle söyleyeyim ille de benim dediğim bir şeyi ciddiye almak isterseniz o da şu olsun "bu dünyanın bir sahibi var. onun ol dediği olur, olma dediği olmaz."

yanisi dua edin.. "ama ben inançsızım" filan diyen arkadaşlara hatırlatırım, inançlarımızın gerçekler üzerinde bir etkisi yoktur..

edit: buradaki resimleri sildim.. yapılmaya çalışılan şeyde tuzum olmasın.


konuyu dağıtmıyoruz anadolu ajansının 24 haziran "ön tahminlerine" geliyoruz

neden yayınlanmış nasıl yayınlanmış orasına takılmıyorum ama temel olarak tayyip erdoğan %53'le ilk turda başkan gözüküyor.. karşı iddia şu "bunlar test verileri amma büyüttünüz"..

basit matematik yapalım.. herhangi bir başkan adayına gereken oy %50 + 1..

uzun zamandır beyinlere işlenen bir oran var %51.3 diye.. anket şirketlerimiz filan sağolsun.. bu arada anket şirketlerinin ne işe yaradığını öğrendiniz artık di mi? anket şirketleri toplumu sandıktan çıkarılacak sonuca psikolojik olarak hazırlamakla görevli paralı askerlerdir.. güya binlerce lira harcanmış olması gereken anket çalışmaları kara kaşınız kara gözünüz için sizinle bedava paylaşılmıyor yani..

basit matematik.. tayyip erdoğan %51 alırsa muho'nun yimbeş, osbeş, kırkbeş alması anlamsız olur..

peki seçim gecesi başkan %51.3 ile seçilirse neler olabilir? örneğin olacaklardan biri şu olur.. "biz size demiştik test verisi bunlar diye .. bak orada 53 yazıyordu halbuki 51 geldi filan… hemen gaza geldiniz yavv"… hazırlıklı olun yani, gaza gelirken bile fazla gaza basmayın icabında..


sadede geliyorum…

açıklaması çok vakit alacak nedenlerden dolayı bu seçimde "ödünç oy" kullanacağım.

ne partisine güveniyorum
(bkz:#1148732)

ne "kurmaylarına"
(bkz:#1154140)

ne de kendisine
(bkz:#1154119)

hatta "ödünç oy" ifadesinin anlamını sindirip sindiremeyeceğini bile bilmiyorum..

uzun lafın kısası .. hadi bakalım winona ryder diyorum


Tanrı türk milletini korusun.
ilk önce şaşırdığım sonrada güldüğüm bir haber, adamlar önceki analizlere göre yapıyoruz diyor
İYİ parti bu yıl açıldı o ne olacak?