ahmet ümit

’beyoglu rapsodisi’ isimli romaniyla hayatima giren ve daha sonrasinda tum kitaplarini okumaya karar verdigim,yalin ve surukleyici bir anlatima sahip yazar sahis.
polisiye romanlarin turkiye de bas yazari oldugunu dusundugum.su siralarda sabah in gunaydin ekinde yazilarina devam eden ve yeni kitabini merakla bekledigim kisi.
edebiyatta populizm kaygisi guden, yalnizca sinirli bir kitleye hitap etme potansiyeli olan, cok kiymetli fikirlerini sagda solda anirarak cevreyi rahatsiz etmemesini temenni ettigimiz, bir edebi tur bile sayilamayacak nesli tukenmis polisiye tarzda eserimsiler kaleme alan itici insan.
gaziantep’li olan ve konu$urken "eeee", "aaaa" turu duraksamalar ya$amaksizin konu$abilen ender insanlardandir.bir de cok hizli konu$ur ki bu durumda soylediklerini anlamak bir hayli zorla$ir dogal olarak.
türkiye’nin sınırlı sayıdaki polisiye-gerilim yazarlarındandır. bu türü sevenler için okunması gerekilen bir yazardır.
son 1 sene içinde tanıdığım ve kitaplarını okumamın akabinde sadece "büyüksün" diyebildiğim leziz yazar.
basit bir anlatım tarzı, genel olarak konu aldığı hikayelerin sonu tahmin eddilebilir gibi olsa da bağımlılık yapan, bi anda cebinizdeki tüm paranızı kitaplarına yatırmanızı sağlayabilen bir yazardır.
türkiye’nin en başarılı yazarlarından. türk romanına yeni bir soluk getirmiş, polisiye- gerilim türünün en önemli ismi olmuştur. kitaplarının başarısının yanında entellektüel bilgisiyle de takdirlere şayan olan yazar.
türkiye’de bir eksiği dolduran yazar. ayrıca 1985-1986 yıllarında moskova sosyal bilimler akademisi’nde eğitim görmüş, neden yazdım böyle bir şeyi derseniz kitaplarının arkasındaki yazarın hayatının anlatıldığı beş altı cümlelik küçücük kısmında bence tek detay bu. hani oraya koymuşlarsa birileri de buraya koymalı, demek ki önemli bir detay.
en iyi türk polisye yazrıdır beyoğlu rapsodisi kukla gibi kitaplarıyla kopmama sebep olmuştur şiddetle tavsiye edilir.
standart amerikan polisiye tarzında değil, tarzın değişmez öğeleri olan belirsizlik, şüphecilik ,sürükleyicilik ve sürpriz gelişme/sonuçları daha bizden konularda yazarak türkiye’de polisiyenin bir numaralı adamı olmuştur.
çok hoş sohbet adeta stand up yapıyor, konuşmasında çok ince espriler kullanıyor kimi zaman kendini yüceltirken kimi zaman pek beğenmiyor ama bunları göstere göstere değil inceden inceye yapıyor tabi ki . her türlü saçma soruya bile saygıyla cevap veren saygılı, titiz çalışan türk edebiyatının yetiştirmekte olduğu en başarılı polisiye roman yazarıdır.
’benim anlattıklarımın hepsi gerçek değil benim amacım sizin o konudaki merakınızı uyandırıp o okunun gerçeğini öğrenmeniz.’ tarzı bir şey de söylemişti kendisi dinlediğim bir sohbetinde.
0 /