8 ekim 2017 abd'nin türkiye'den vize başvurularını durdurması

bu saat itibari ile abd türkiye'den gelecek olan vize basvurularini suresiz olarak durdurdu. bu durdurmanin ne zamana kadar devam edecegi ve ne yahut neler karsiliginda kaldirilacagi ise henuz bilinmiyor.

abd baskonsoloslugu tarafindan yapilan aciklama su sekilde;

'Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır'

amerika bizim stratejik ortagimiz di mi?

oldu o zaman.

daha bunlar iyi gunlerimiz bak gor sen. bunun pesinden avrupa ulkeleri de firsat bu firsat diyip birer birer vize basvurularini durdurmazsa, daha da otesi global bir yaptirim turkiye'yi vurmazsa cok sansliyiz demektir.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-abd-vize-basvurusunu-askiya-aldi-40603924
abd turkiye'den abd'ye gitmeye niyetlenen vatandaslara vize basvurularini dondurunca turkiye de durur mu, abd'den turkiye'ye gelmeye niyetlenen abd vatandaslari icin verilen vize basvurularini misilleme olarak dondurdu.

abd vatandaslari telasta. newyork da gosteriler yapilmaya baslandi, white house abd vatandaslari tarafindan taslaniyor, hey allahim.

gunde kac abd vatandasi turkiye'ye gelmek istiyor da vize alamadigi icin kahrolacak acaba. hala anlamadik dunyada koskoca bir hic oldugumuzu.

edit: bu arada yapilmasi gereken bir hareket oldugunu yazmayi ihmal etmisim. evet yapilmasi gereken buydu ama etki anlaminda sadece siyasal bir etkisi olacaktir, o da amerikan hukumeti uzerinde. yoksa abd vatandasi acisindan zerre bir degeri yoktur. muhtemelen haberleri bile olmayacak.
Amerika'nın bokunda boğulacağının göstergesi ajshsh.

Olm bizim gibi dünya reyizinin, hazreti Tayyip'in başgan olduğu bir ülkeye nasıl vize vermezler?

Yakında yalvar yakar özür dilerler, gönlü geniş siyaset adamlarımız özrü kabul etmese bari.. Bi özürle olmaz.
abd ankara buyukelcisi konu ile alakali kendilerince aydinlatici bir aciklamada bulundu.

aha o aciklama;

"iyi günler. türkiye'deki dostlarımız ve ortaklarımıza, abd hükümetinin, büyükelçiliğimiz ve türkiye'deki konsolosluklarımızdaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararının nedenlerini ve askıya almanın ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum.

büyükelçiliğimizin dünkü açıklamasında, göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığımızı dile getirdik. söz konusu askıya alma, türkiye cumhuriyeti hükümeti'nin abd misyonu tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini değerlendirirken, büyükelçilik ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmemize olanak sağlamaktadır. bizi bu kararı almaya iten durum şöyledir:

bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir türk çalışanı türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. bu personel, kanun uygulama konularında türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve amerikan ve türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır. üstelik, çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir.

özellikle rahatsızlık veren nokta ise, görünüşe göre bazı türk yetkililer, yine sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden, bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağlamışlardır. söz konusu gazeteler, çalışanın, misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla, türkiye cumhuriyeti hükümeti üyeleri, polisi ya da savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir.

açık olmak gerekirse, abd ile türkiye arasında kanuni uygulamalar alanındaki işbirliğini güçlendirmek personelimizin göreviydi. türkiye cumhuriyeti polisi ile görüşmek ve seyahat etmek işinin rutin bir parçasıydı. türkiye cumhuriyeti, çalışanın yasal olmayan herhangi bir faaliyetin içinde olduğunu gösteren herhangi bir bilgi paylaşmamıştır.

bu tutuklama, bazı yetkililerin, türkiye ile amerika birleşik devletleri arasındaki uzun zamandır süre gelen işbirliğini bozmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir. eğer doğruysa, bu durum, diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacaktır. bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yoksa başka türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken türk hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda türk toplumuyla görüşmeleri nedeniyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz.

bizim yerel çalışanlarımız da birer türk vatandaşıdır ve biz, türkiye cumhuriyeti'nin tüm diğer vatandaşları gibi, onların da türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. aksi ispat edilene kadar masumiyet karinesi de dahil olmak üzere türk anayasası ve tüm çağdaş demokrasilerin izledikleri hukukun üstünlüğü prensipleri uyarınca, türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci beklemek onların da hakkıdır.

bu, türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değildir. yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. geçerli vizenizin mevcut olması durumunda, abd'ye hala seyahat edebilirsiniz. türkiye dışında herhangi bir abd büyükelçiliği veya konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz, yapabilirsiniz.

bu kolay aldığımız bir karar değildir, büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve türkiye cumhuriyeti hükümeti'nin türkiye'deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir. teşekkür ederim."
son iki gundur abd türk vatandaslarina "sınırlı" olarak vize vermeye yeniden baslamis. bu "sınır" neleri kapsiyor ondan net emin degilim.
amerika vize engelini hepten kaldirdi. 2019 un ocak ayi olarak aciklanan randevu tarihleri ocak 2018 e cekildi. boylelikle bir sorun kalmadi. bu adima karsilik olarak turkiye de amerikan vatandaslarina karsi olan vize engelini kaldirdi.