29 ekim cumhuriyet bayramı

resmi tatil olmasi sebebiyle herkesin sadece tatil gozuyle baktigi gunlerden biri.
magazada ba$imdan gecen olay:

eleman-abi yarin 29 ekim i$ede gelmeyiz..
patron-parani ataturk vericekse gelme
her daim gogusumu kabartan ve tv’de kutlamari gordugumde gozlerimin dolmasina sebep olan gundur, "ne mutlu turkum diyene!"
bir bayram. cumhuriyetin ve bu vesileyle ülkenin bağımsızlığının ilan edildiği günün anısına, türkiye’de, her yıl 29 ekimde kutlanıyor.bu ülkede, bağımsızlığın günden güne buharlaşarak uçup gitmesine rağmen, gelecek günlerin aydınlığına inananların inatla kutladıkları bu bayram, elinde güç ve yetkiyi barındıranlar tarafından uzun yıllardır saldırılara maruz kalıyor. önümüzdeki yıllarda bu bayramı evlerinizde gizlice kutlamak zorunda bırakılmamak için yepılmesı gerekenler üzerine düşünmek, tartışmak, ve harekete geçmek için henüz geç kalınmadığı umuduyla jedinin doğum günü kutlu olsun.
iç ve dış düşmanlarimiza inat egzoslarımızı, gırtlaklarımızı yırtarcasına kutlayacağımız bayram. fener alayı ndaki çoşku kiminin gururu kiminin kabusu olacak. 29 ekim pazar günü bağdat caddesi bu coşkuya şahit olacak. daha önemli bir iş olamaz, herkes gelmeli.
yüce atatürk’ün milli mücadele yıllarından sonra türk milletine verdiği en güzel hediye. 83. yılı kutlu olsun.
sanki her geçen yıl önemini unuttuğumuz bir gündür. ya da ben yanılıyorumdur ki umarım yanılıyorumdur ben.
bir bayram ki ugruna nice canlar verilmis... nice ocaklar sonmus... bir bayram ki ne zorluklarla elde edilmis...
kiymetini bilelim bu bayramin... cunku bu bayram sadece bizim degildir... bizim icin savasmis sehitlerin bayramidir... bu bayrami bizlere yasatmak icin o kadar cok can kendini feda etti ki... ah bir bilseniz, ah bir dusunseniz... bunlari zihnimizden gecirerek kutlayalim bayramimizi... coskuyla, sevgiyle, saygiyla kutlayalim...

ic’te ve dis’ta tum dusmanlarimiza inat, bizi bolmeye calisanlara inat... bir olalim, birlik olalim... birligimizi, beraberligimizi sonuna kadar haykiralim...

evet inadina; ne mutlu turkum diyene...
ey yükselen yeni kuşak, gelecek sizindir.cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz. mustafa kemal atatürk

bu günü tüm yüreğimizle kutlayalım .çünkü bu bayram bizim bayramımız.türkiye cumhuriyetinin bayramı !!
ne mutlu türküm diyene
ceplerinde türkiye cumhuriyeti kimliği taşıdıkları halde, kendini bilmezlere atatürk’ün verdiği en güzel cevaptır 29 ekim.ey kendini bilmezler.bu güzel gün size kapak olsun.
mustafa kemal 28 ekim gecesi dostlarina haber verir. ve efendiler bir sonraki gunun sabahi cumhuriyetin ilan olmasina tarih onunde sahit olurlar. zaten bir suredir cumhuriyet sinyalleri verilmistir. karsi cikanlar olur, elestirenler, sasiranlar olur ve hala da vardir bunlar. 83 yildir hala saskinlikla bakarlar cumhuriyete, bir gecede gelen cumhuriyeti kavrayamazlar. bugun onlarin torunlaridir hala kavrayamayan cumhuriyeti ve icine edenler de onlardandir. lakin halk anlamistir turk milletine layiktir cumhuriyet. ve coskuyla karsilar bu haberi.

29-30 ekim gecesi saat gece yarisini gecince tum yurda ilan edilir ve yuzbir pare top atisi yapilir cumhuriyet anisina. kutlandi butun yurtta.
83 yil sonra siyasi bir mesaj vermek amacli bir seyler kanitlamak amacli butun sehir bayraklarla suslendi. bayraklara boguldu sanki zaten turk olan butun direkler. neden korkuluyorsa manevi olarak rahatlatilmaya calisildi. lakin iyi de oldu. en azindan gozlerimiz de bayram yapmis oldu. herkesin cumhuriyeti ve bayrami kutlu olsun.
bir avuç insanın başlattığı,binlerce yüreğin omuz vererek alevlenip yangına döndürdüğü ve bu yangınla anadolumuzun esaret zincirinin bir balyoz edasıyla parçalandığı,nice atamızın bu uğurda gelecek güzel günlerin inşaa edilmesi için gözlerini kırpmadan can verdiği ve yalnız memleket hudutları içinde değil,
emperyalizmin kanlarına kadar sömürdüğü birçok millet için de bayram sayılabilecek,ulusumuzun bu topraklarda kanı pahasına yazdığı destanın anıldığı ve hatırlandığı muhteşem gün...
son 3/5 yıldır devamlı olarak "böyle bir zamanda önemi daha çok..." şeklinde başlayıp devam eden cümlelere ev sahipliği yapan bir bayramdır. zannediyorum yine o şekilde olacaktır; "böyle bir zamanda önemi daha çok anlaşılan, daha çok sahip çıkılması gereken, içte ve dıştaki şer güclere karşı korunması gereken bir cumhuriyet’in bayramıdır"
son 84 yıldır ulaşılamayan "muhasır medeniyetler" sayesinde midir bilinmez, bindiğimiz alametin üstünde kutlanacak kırmızı beyaz bayram.
faşizmle burun buruna geldiğimiz şu günlerde buharlaşacak suyumuz olmadığının farkına varmamız gerek. kaynayan bir şey yok, kaynatılanlara bakmak lazım
her geçen sene daha bir anlam yüklenen bayramdır. yüzyıllardır ümmeti korumak için kanını canını sebil eden bu millet için büyük önem arzeden resmi organizasyondur.

aylar önceden bu bayram için hazırlanan çocuklarımızı izlemek için bende orada olacağım. onları onurize etmek, atalarımızın gösterdiği fedakarlıkların en azından milyonda birini gösterebilmek için.

umarım o gazi üniforması giyen teyze hayattadır. umarım gene muhafızların ardında uygun adım marş’la yürürür.

ben, o yarı ıslak betonda göt çürütüyor olacağım. lütfen sende erken kalk ve o yavrularımıza karşı sorumluluğunu yerine getir.
0 /