16 nisan referandumunda hile yapıldığı iddiası

dogrulugu yahut yanlisligi tartisilabilir bir iddia ve kesinlikle de tartisilmali zaten. ulkenin gelecegi sozkonusu iken hicbir iddiaya bos gozlerle bakilamaz. gerek muhalefet partileri gerekse de savciliklar bu iddiaya egilmeli. aslinda az sonra copy paste edecegim yazida da belirtildigi uzere belirli saatler arasindaki server loglari kontrol edilse mutlak bir sonuca varilabilir;

"btk'da 11 yıl ,4 yıl tubitak'ta ve devletimizin bir çok alanında yazılım ve programlama ihtiyacını gidermiş biri olarak ve son olarak ysk'nın seçim yazılımı üzerine çalışma yapmış bir sistem mühendisi olarak söylüyorum. çok ciddi bir kumpas var. saat 18:00 ile 20:45 arası ysk'da bir sürü dalga dümen tezgah döndü ve bizi tehdit ettiler. ysk'da çalışan üst memurlar bir bokurı içine battıklarını söyleniyorlardı ve bunu bir grup veri merkezindeki yazılımcı ile tehditle zorbalıkla a.a ile birlikte kordinasyonlu ve sistematik şekilde manipüle ederek oy "votescrolling" kaydırma işlemi yaptılar. bu işlem saat 20:00 ila 20:50 arasında oldu çünkü televizyonda fark edilmiş olmalı ki 3.5 m oy farkı 20 dakika içerisinde 1.2 m düştü. bu dakikalarla benim server management ile bağlantım kesildi. chp ve diğer partilerinde ysk seçim programında bilerek kesinti yaşandı çünkü fake columlar giriler row edildi (sahte değer.) aradaki fark kapatılmaya çalışıldı. yazılımcılar programa ve veritabanına manuel edit işlemine başladılar matematiksel olarak her şeyi elle değiştirdiler. aslında bu tezgah haftalar belkide aylar öncesinden hazırlanrnıştı provaları yapılmıştı bile. size çok rahat bir şekilde "hayır" oyunun galip geldiğini söyleyebilirim çünkü system adrninistrative alanındayım ben ve oyları server database'ye insert akışını takip ediyordum ve sql sorgusu gönderdiğim vakit hayır oyunun %9'dan fazla farkla önde olduğunu söyleyebilirim. savcılığın özellikle güçlü uzmanlarla ysk'da sistem loglarına 20:00 ila 20:40 arası baktırması her şeyi ortaya dökecek.. yazdıklarımda yazılımsal bazı terimler var yazılımla ilgilenenler zaten anlayacaklardır ne demek istediğimi hosçakalın."

alakali tweet;

https://twitter.com/dribrahimsozen/status/854295154034966528/photo/1

edit: bahse konu olan saatlere yonelik sistem loglari manuel olarak silinmisse zaten bir kumpas vardir ortada. gerci o loglar manuel olarak editlenebilir de, o da ayri konu. bir html kit yardimi ile tum loglari tek dokunusla find and replace islemi de uygulayabilirsiniz. vay anasini arkadas, bu iddiadan da bir sey cikmayacak.
cok basit sorgulardir yazilimcilar icin,

ornek;
for i as integer = 0 to 2500000
update oylartablosu set verilenoy=true where verilenoy=false
next

3 saniye surer 2.5 milyon hayir oyunun evet e cevirilmesi.
ortaya atıldıktan sonra devamı gelmeyen bir başka twitter çöpü.

twitter'da Katniss Everdeen yengenizin ben uyanmadan çay demlediği, kızarttığı sigara böreklerini elleriyle yedirdiği iddia edilmişti. (dünya gündemini takip edenler bilirler)
bende "geceden kalmaydım, hatırlamıyorum herhalde" diyerek ilk anda inanmıştım.

sonra o iddia boş çıktı, diğer pek çok twitter iddiası gibi...twitter ortaya sıkıp kaçılan bir bilgi kaynağıdır. hatta bilgi kaynağı değildir. twitter twitter'dır.

önemli ek: Katniss Everdeen yengenizle yaşananları zamanı gelince yazacağım. önce değil, zamanı gelince.