16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu

tarih adalet bakani bekir bozdağ tarafindan 16 nisan olarak aciklandi.

16 nisan 2017 tarihinde anasaya degisikligi ile alakali referanduma gidilecek ve bu anayasa degisikligi referandumu hepimizin hayatini ilk elden ve yakinen etkileyecek. anayasa degisikligi adi altinda aslinda baskanlik sistemi oylanacak ve eger referandum sonucu evet cikarsa ulkenin idaresi tam yetki ile tek bir kisinin eline birakilacak. o tek kisi isterse meclisi fesh edip ulkeyi laaaap diye secime goturebilecek. gerci kendi makaminin da secime dahil olmasi gerekecek ama ne farkeder, bahse konu olan sahis zaten minimum %50 oyu avcunun icerisinde tutuyor.

bir de soyle bir sey var;

(bkz:referandum günü hayır oyu vermek)
gunumuzde bariz bir sekilde ama her nedendir bilinmez bir turlu telaffuz edilmeyen, dile getirilmeyen cok buyuk bir ekonomik kriz mevcut. hatta oyle diyebilirim ki tansu ciller hukumeti doneminde dahi boyle bir ekonomik kriz ne duyuldu ne yasandi. ancak halen daha bu durum dillendirilmiyor, neyse.

umudum o yondedir ki, referandum sonunda evet de ciksa hayir da ciksa ekonomi bir nebze duzluge kavusacaktir. su anda insanlar korkuyor, onunu goremiyor, sicak parasini bankada ya da yastik altinda sakliyor, yatirim yapmiyor. 16 nisandan sonra ak koyun kara koyun belli olacagindan insanlar artik paralarini bir sebepten oturu harcamaya baslayacaklar, bu sefer de ic ekonomi bir nebze canlanacak.

tek umudum bu yonde.

bu arada elbette 16 nisan tarihinde oyunuz hayır şeklinde olsun.
kaldi 11 gün.

bu milletin selameti icin, vatanin bekaasi icin, terorun bitmesi ve issizlige care bulunabilmesi icin, bu yaziyi okuyan herkesi israrla evet oyu vermasdasdasdasd

ahahaha saka lan, ne eveti manyak misin olm. referandumda evet cikinca kan alacaklar hala uyanamadin mi?

parlementer rejimde dahi ulke icerisinde insan haklarindan, fikir hurriyetinden, bagimsizliktan bahsedilemezken, muhalif bir kimsenin dahi konusmasina musade edilmez apar topar iceri alinirken ciddi ciddi evet oyu verdiginde bu durumlarin duzelecegini dusunen var mi? adama demezler mi 12 seneden bu yana istisnasiz bir basina iktidarsin, her dedigini hali hazirda zaten yaptirabiliyorsun da tum bunlar neden duzelmedi? sen tek adam olunca neden duzelecek?

sormazlar mi bunu?

bi sor bence.
bana evet çıkacakmış gibi geliyor. çok sığır var. neden evet dediğini bile bilmeyen kesik başlar olduğu sürece bu ülke belini doğrultamaz. tam tersi çıkarsa ben burdayım.
bugun gorevlilere secim torbalari dagitildi, bir torba oy kuzu gibi yatiyor odada. ailecek elimize alip tek tek hayir cakasimiz var. 😈
cok cok kisa bir süre kaldi. sabaha oylar atilacak ve aksamina ulkemizin yeni kaderi belli olacak.

her ne sonuc cikarsa ciksin, bu ulke icin en hayırlısı neyse o olsun .
en tehlikeli madde;

DEĞİŞİKLİK: Anayasa değişikliği teklifinin 19/D. maddesiyle, Anayasa'nın 146. maddesinde düzenlenen Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısının, "Askerî Yargıtay" ve "Askerî Yüksek İdare Mahkemesi"nin kaldırılması ve buralardan Anayasa Mahkemesi'ne üye seçimine son verilmesi neticesinde, 17'den 15'e indirilmesi önerilmektedir.

DEĞERLENDİRME: Önerilen düzenleme uyarınca askeri mahkemelerin kaldırılmasının bir sonucu olarak Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nden Anayasa Mahkemesine üye seçilmesi uygulamasına son verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, Mahkeme'nin üye sayısının değişmesi değil; ama bu üyelerin atanama biçimidir. Bu bağlamda, üye sayısı 15' düşürülen Yüksek Mahkeme'nin;

• 3 Üyesi, Cumhurbaşkanının iktidar partisi genel başkanı olarak kontrol ettiği Meclis tarafından seçilmekte,
• 3 Üyesi, üyelerini Cumhurbaşkanının belirlediği YÖK tarafından önerilmekte ve Cumhurbaşkanı tarafından seçilmekte,
• 4 Üyesi, belli kategori isimleri arasından doğrudan Cumhurbaşkanınca seçilmekte.
• Kalan 5 Üye de Yargıtay ve Danıştay'ın gösterdiği adaylar arasından yine Cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir.

Özetle, Anayasa Mahkemesi'nin neredeyse tüm Üyeleri bir şekilde Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş ve atanmış olmaktadır.

Bu şekilde oluşmuş bir Anayasa Mahkemesi'nin de, Cumhurbaşkanı'nın iktidar partisi genel başkanlığını yaptığı Meclisten gelecek kanunların Anayasa'ya uygunluğunu ne kadar etkin bir biçimde denetleyebileceği ya da Yüce Divan görevini tarafsız ve bağımsız şekilde nasıl yerine getirebileceği konusunda endişe duymak ise, kaçınılmaz görünmektedir.
bu saat itibariyle oyumuzu kullandik, (bkz:hayır)lı olsun.

en acisi nerede oy kullanacagini elindeki kagida bakip bulamayan cahiller de oy kullaniyor.
verdik oyumuzu geldik, bakalim aksam sonuc ne cikacak.

garip bir referandumdu. eskiden oy kullanilacak olan binaya girerken tepeden tirnaga aranirdik, bugun arama falan hak getire. 3 polis bahcede yanyana oturmus sigara iciyorlardi sadece. oy kullandigina dair parmaga murekkep surme seysi de yoktu. neyse, sonuc hayır cikar insallah.
dogu ve guneydogu'da ki pek cok ilde oy verme islemi saat 16:00 itibari ile sona erdi, hatta neredeyse sayimlar bile basladi denilebilir.

diger bolgelerde oy verme islemi saat 17:00 de bitecek.
Su anda ulke genelinde acilan sandık oranı %95,3 , evet %51.7 hayır %48.3 son olarak yurtdışı oyları da eklenecek. Yurtdışı oyları ağırlıklı olarak evet şeklinde.
lalet gelsin yaa. senede 15 gün tatile gelip reyiz sana canim gurban diyen gerzek gurbetçiye de lanet gelsin. ciddi ciddi ülkenin yarısının istemediği sistemi nasil hayata geçirirler aklım almıyor.
chp genel baskan yardimcisi bulent tezcan cok ilginc aciklamalar yapiyor su anda.

diyor ki;

kardesim siz anadolu ajansinin verilerini paylasiyorsunuz cunku size veri aktaran bir baska yer yok ama bizim tum ilce teskilatlarimizdan bize gelen islak imzali verileri biz bilgisayara girdigimizde su anda ulke genelinde acilan sandik sayisi %54 oraninda ve sonuclara baktigimizda ise hayir oylari %50,80 oraninda.

yani bulent tezcan diyor ki aslinda hayirlar onde.

du bakalim neler olacak.