13 mart 2016 ygs sınavı

18 yaşında gençlerin geleceğini tayin eden sınav(mış). bizde girdik o sınava. bugün kardeşimin yaşadığı heyecanı bende yaşadım, bizde yaşadık. hatta hiç unutmuyorum sınavın bitimine yarın saat kala ön sıramda oturan kız hüngür hüngür ağlamıştı. belliki sınavı kötüydü ya da yetiştiremiyordu. ağlaması gerekiyordu.

çünkü sistem ona ya bu sınavı iyi dereceyle verirsin ya da ömrün boyunca bunun pişmanlığını yaşarsın diyordu. çünkü sistem heyecan yapan eli ayağı titreyen insanın yüksek mevkilerde yeri yok diyordu. çünkü sistem seni yarış atı gibi okula başladığın ilk günden beri bu sınava hazırlamıştı.
e sen ömrünün yarısını bu sınav için geçirmiştin. okullarda, etütlerde, özel derslerde, dershanelerde hep bu sınav için koşturdun, beyin yordun. bir insanın başına gelebilecekler senin o gün başına gelemezdi, hastalanamaz, heyecan yapamazdın.

çünkü sistem senin en ufak hatanda al aşağı etmek için bekliyor. çünkü sistem ya geleceğini bu kağıda kodlaraın ya da bitersin diyor..
sonuclari 25 mart 2016' da aciklanacak olan sinavdir.

merakla beklemekteyim, bu sefer, hic degilse bu sefer herkesin hakki herkese iade edilsin istedigim sinav. can-i gonulden.
bu yıl velilerin okullara alınmamasıyla bir ilk gerçekleştirildi. millet okul bahçelerinde dualar edip yasinler okurken bu sefer dışarıda tutuldu. bana tuhaf geldi
yarından itibaren sorular yayınlanacakmış.efendim bu iş böyük hem de möhüm bir yenülük...kardeşim yıllardır gazetelerde zaten çarşaf çarşaf yayınlanıyordu. iki sene yasaklayıp soruların güvenliği falan fıstık denilirken yine başa döndük... ülkemiz bir harika!
sınav sonrası ne muhabbetler dönecek şimdi
efendim o soru yanlış, iptal...
efendim şu branş bu yıl zordu...
efendim ortalamalar bu yıl bi tuhaf... hey meb ne diyosun bu hususta... tıhh yoh..
efendim sınavı bu yıl nasa mı hazırladı yohsa jeodezi fakültesiyle et ve balık kurumu organization işbirliği mi?
iki milyon küsur öğrenci tayfasına ve akraba-yı taallukatına bir gündem... halkımız bunla birkaç hafta geyiğe doyar...
gençler, ygs hikaye asıl iş diğer sınav yani lys. maçın bu ilk yarısı değil; ilk otuz dakikasıydı (ygs'den gidecekler için zaten yapcak bi şi yok, abicim şimdi tercihlere mi odaklanırsınız, seneye mi kalırsınız o sizin bileceğiniz mevzu). neyse maçın diğer 60 dakikası sınavdan çıkınca başlıyor - hımm, 15 dakka var-.
birazdan tüm yurt sathını ygs yağışları tutacak. herkese sabırlar diliyorum bu geyikler karşısında. üzgün olanlara teselli verin. ateşe körükle gidip gençleri suçlamayın sınava kötü gitmişse.neticede o sınava girme de bi cesarettir. bu ülkede sınavsız ne makamlara gelenler var. sınavda 3 saat ösym'nin sorularıyla cedelleşmek de yiğitlik...
saniyorum an itibariyle bitmis sinavdir.
evimin tam karsisinda bir okul var. bahcesi de oldukca buyuk.
ve butun veliler de oradaydi. arkadasim madem sen bir kural koydun, "bu sene veliler okula alinmayacak bikbik", o zaman hic bir yerde alma.
yahut velileri, buyuk ve goz onunde olan yerlerde bahcede heyecanla cocugunu beklemekten mahrum etme.
zaten ulkedeki herkesin psikolojisinin icine ettiniz, simdi de zart zurta gecis sinav sistemi adi altinda yedirdiginiz saibeli sonuclara mi odaklayacaksiniz yine?

istisnasiz hemen her sene, her ogrenci yakinlarina sarilarak, titreyerek cikti sinavdan.

sonsoz: gecmis olsun genc dostlarim.
kolay bir sınavdı.özellikle matematik beklediğimden basit ve pratik gerektiren sorular çoğunluktaydı . türkçeye kasmak yerine matematiğe ağırlık verseydim istediğim puanı baya baya alırdım .
kendimi denemek için ben de girdim. her sene tartışılır sınav zordu kolaydı diye ama ilk defa giren öğrencileri gözlemleme fırsatım oldu. içim parçalandı.. aynı şeyi ben de yaşadım ama insan başkasında görünce bir de gencecik çocukların zangır zangır titrediğini görünce... *insert tears* kesinkes kararımdır birgün çocuğum olursa burda okutmayacağım. bedeli nolursa olsun.