1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

ve büyük gün geldi çattı. artık poşete para vereceğiz.
sistem işleyecek mi, yoksa sistemin çarkına çomak sokacaklar mı? marketlerde şöyle kampanyalar görebiliriz. "50 liralık alışverişte poşet bedava" ya da "5 poşet alana 1 poşet hediye".
zaten normalde marketler, poşet parası dahil olan giderlerin bedelini ürüne ekliyor. şimdi devletin kasasına bir miktar girecek olan poşet paralarından en çok kim kazanacak. şimdi diyenler olacaktır "geleceğimiz kazanacak, sağlığımız kazanacak" ki bizde isteriz ama marketlerde çoğu ürünün ambalajı plastikten oluşuyorken bu uygulama boşa hayal satmaktır. geri dönüşüm gibi projeler daha çok desteklense ve topluma "bilinçli tüketici" olma konusunda eğitimler verilse çok daha iyi olurdu. ha derseniz, olsun azda olsa bir yararı var, orada hemfikirim.
devletin milleti sikme projelerinden biri. poşeti "plastik doğaya zararlıdır" hesabi 25 kurustan satacagina suyu kolayı ve bilimum plastikteki ürünü baska sekilde ambalajlattir, o zaman ben posete 25 kurus değil gikimi cikartmadan 1tl vereyim.

lan bu millet o naylon poşetlerin yirtiğini diker, yetinmez ütüler 1000 kere daha kullanir. adam 10 kurus ucuza ekmek alacam diye sabah 5 de halk ekmek kuyruguna giriyor, sen bu millete 25 kurusa poset satabilir misin?
Madem poşet doğaya zararlı, niye gelip parayla satıyorsun ? Ne kadar düşünsen de şu olaydan bir tane mantıklı açıklama çıkmaz.

Hadi tamam yine parayla satılsın. Ama götünüz yiyorsa ücretle satılan poşetlerden elde edilen gelirin bir kısmıyla ihtiyacı olan insanlar doyurulsun. Sokakta insanlar kalmasın. Madem bu kadar doğayı, geleceğimizi düşünüyorsunuz eğitime yatırım yapın, o çocuklar da doğaya zarar vermenin kötü bir şey olduğunu bilerek büyür.

Ama bunları dert eden mi var. Onlar da haklı.
Ve bu sayede aldıklarının hepsini kazağına sokuşturup gidenleri de gördü bu gözler.

Bu millete bu zulüm yetmedi mi?

Yetip yetmediğini önümüzdeki seçimlerde göreceğiz artık.
amaç hasıl olursa... amaç "doğa" diye düşünen arkadaşlarımız varsa buradan sonrasını okumasın lütfen... mangırdan bahsediyorum doğadan değil elbette..

amaç hasıl olursa ambalaj vergisi gelir.. aldığın her ambalajlı ürün için çevre koruma vergisi.. pet şişe için örneğin .. aldığın her suda 25 krş... çünkü biz istedik bu pet şişeleri di mi? 1980'li yılların ortalarında her şey cam şişedeyken gösteri yürüyüşleri filan yaptık, her boku pet şişeye koyun diye...

aldığın her suda +25 krş... diye başlar... itiraz edecek olan olursa .. doğa len amk!

hayırlısı bakalım. izleyelim.
Paralı poşet uygulaması başladı. Çevremde gördüğüm kadarıyla insanlar bu uygulamadan pek memnun değil. Gezindiğim forum sitelerinde de "paralı poşet" uygulaması ile ilgili bir çok konu açılmış, bu forum sitelerindeki tepkiler de dışarıda halkın gösterdiği tepkilere benziyor. Özellikle Türkiye'nin ilk webmaster sitesinde gördüğüm tartışmalar ülke durumunu özetler durumdaydı.

Bir de madalyonun diğer yüzü var. Bu poşet kullanımının azalması çevreye verilen zararı mutlaka azaltacaktır. İşin asıl önemli olan kısmı da burasıdır. Umarım insanlarımız duyarlı davranıp çevreye daha az zarar verirler.