1 mayıs

esas anlami bahar bayramidir.fakat ne hikmetse pek cok sol goru$lu siyasi parti bir bahar bayramini kendilerine i$ci ve emekci bayrami $eklinde lanse etmi$lerdir.turk insaninin hassas oldugu bu konuyu farkeden pek cok illegal orgut de 1 mayista yapilan mitinglerde ellerindekli illegal orgutsel bez parcalarini acarak demogoji yoluna ba$vurmu$ ve demokratik bir hak olan mitingi yasadi$i gosteri haline getirmi$lerdir.bu sebeptendir ki hemen her 1 mayis gunu caglayanda bulunan abide i hurriyet meydaninda karga$a ya$anmakta ve onlarca insan yaralanmaktadir.
bu yil kadikoy meydaninda kutlanicagini duydugum gun. en son kadikoy de yapilan 1 mayis gosterilerini hatirlayinca insan kadikoy dogru secim mi diye dusunmeden edemiyor.ayrica son gunlerde ulkemizde tirmanan gerginliklerin bu gune yansimamasini temenni ediyorum.
marsida:

gunlerin bugun getirdigi baski zulum ve kandir
ancak bu boyle gitmez somuru devam etmez
yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde

1 mayis 1 mayis iscinin emekcinin bayrami
devrimin sanli yolunda ilerleyen halklarin bayrami

yepyeni bir gunes dogar daglarin doruklarindan
mutlu bir hayat filizlenir kavganin ufuklarindan
yurdumun mutlu gunleri mutlak gelen gundedir

1 mayis 1 mayis iscinin emekcinin bayrami
devrimin sanli yolunda ilerleyen halklarin bayrami

vermeyin insana izin kanmasi ve susmasi icin
hakkini almasi icin kitleyi bilinclendirin
bizlerin ellerindedir gelen isikli gunler

1 mayis 1 mayis iscinin emekcinin bayrami
devrimin sanli yolunda ilerleyen halklarin bayrami

uluslarin gurleyen sesi yeri gogu sarsiyor
halklarin nasirli yumrugu balyoz gibi patliyor
devrimin sanli dalgasi dunyamizi kapliyor

gun gelir gun gelir zorbalar kalmaz gider
devrimin sanli yolunda bir kagit gibi erir giderisci sinifinin birlik, dayanisma ve mucadele gunu olarak, 1886 tarihinde amerikan iscilerinin chicago kentinde sekiz saatlik is gunu icin baslattiklari genel greve burjuvazinin saldirisiyla baslayan ve dort isci liderinin idam edilmeleriyle sonuclanan bir tarihe sahiptir.
provakasyonlara kapilmamayi gerektiren en onemli gun.bu gun icerisinde provakatorler yemeyi icmeyi birakip salyali agizlari ile birlikte av pe$inde ko$arlar.cok ama cok dikkatli olmakta ve sogukkanliligi muhafaza etmekte buyuk fayda vardir bu gun icerisinde.yasadi$i orgutlerin ozellikle bekledigi bir gun niteligi ta$ir 1 mayis.
bazi lisilerin sirf propaganda yapmak icin bir araya geldikleri. devletin malina ve ticarethanecilerin malina tecavuz eden kisilerin kutladigi bir gun.
cogu insanın rahatsız oldugu bir gündür. en azından o insanlarda yılda bir gün huzursuz olmalıdır.
sultanbeyli, gaziosmanpasa gibi yerlerde insanların neler cektigini gosterir, bu insanların cektigi acıların dısa vurumunu gösterir. o insanları anlamaya calısmamız icin gerekli bir zaman kesitidir.
avrupa’da kutlanmasına hiç gerek olmayan gündür zira oradaki işçiler bütün haklarını ve güvencelerini elde etmişlerdir hepsi takır takır sağlam maaş almaktadırlar umurlarında değildir dünyadaki diğer işçiler.
devletin resmi ağzini kullananlarin "bahar bayrami" diye nitelendirdikleri işçi sinifinin,genel olarak emekçilerin dünyada ve türkiyede kutladiklari "1 mayis işçi bayrami".
1 mayıs işçinin emekçinin bayramı yıl 2006.sabah uyandığımda öyle çok dolu dolu bir haz duymasamda,dünyanın başka yerlerinde de benim gibi işçilerin kalkarak akıllarından aynı şeyleri geçiridiğini bilmek güzel bir şeydir.bu sabah dünyanın bütün ülkelerinde en büyük alanlarında işçilerin ve emekçilerin bayramı sloganlarla,şarkılarla,gösterilerle,pankartlarla,bayraklarla alana her rengin hakim olduğu;alana hakların,özgürlüğün,eşitliliğin,kardeşliğin renginin çalındığı bir ortamda kutlanacaktır.
bindiğim otobüste böyle şeyler düşünürken yüzlerine baktığım insanların aynı şeyleri düşünmediğini hissettim.başka başka şeylerin sıkıntısı vardı yüzlerideki çizgilerde.bir kaç kişinin konuştukları da apolitik şeylerdi(futbol,magazinsel haberler ya da gündelik şeylerdi)
az önce geçtiğim taksim meydanında yıllar önce yapılan eylemlerde olamamamın üzüntüsü ya da kapitalizmin askerleri tarafından öldürülen o malum bir mayıs.o zamanda olup ölmek de güzel bir şeydir belki.katlanamadiklarımızın bizi boğarak öldürmesinden iyidir.nefes alamamak.
öldükten sonra yaşam var mıydı?bence yok.bunu hissediyorum.kafasını göğe kaldırıp bulutlara bakarak az sonra yağmur yağacak diyen babamın hissetiği gibi ve hep yağmur yağardı.
bu hisseleri,düşünceleri,duyguları kaybetmemeği dilerek kutlu olsun 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı.
bahar bayramı olarak bilinen fakat korkulan gün haline gelen, bazı bölgelerin anarşik eylemler olabilir endişesiyle girişinin çıkışının kapandığı bu sebeple evde oturmama sebep gündür.
0 /